Současný Slavoj? To je jiná liga...

13. 5. 2019

V sobotu zavítal náš první tým k již dlouho očekávanému „derbyutkání“ na půdu sousedního Slavoje Rychvald…A nastoupil již bez Filipa Tišlera, který se svým konáním minulý týden navěky vyloučil z obce michálkovických fotbalistů a víceméně z okruhu všech slušných lidí…Průvodním jevem zápasu měla být eliminace klíčových hráčů domácích (hlavně Daniela Tchuře…), nevděčné a zodpovědné role se ujal Martin Botoš… Ti samozřejmě chvíli znervózněli a naši se prezentovali prvním únikem po pravé straně,ale zakončili neslaným nemastným centrem Bialka…Vzápětí si ale Botoš obnovil zranění stehenního svalu,musel nuceně vystřídat a celá koncepce delimitace se rozpadla,tvůrce domácí hry,která je založena na jeho absolutní taktické celoplošné volnosti, už byl hlídán víceméně sporadicky…Navíc v 7.minutě v úplně nevhodnou dobu zaúřadoval tzv.“symptom Karius“, kdy Homola  vyběhl proti útočícímu protihráči (který již směřoval v podstatě od naší brány a navíc poblíž se řítil křižující Slončík…) a v souboji byl pozdě…Takže se kopala penalta a z těch se Tchuř nemýlí…1:0…Ve 12.minutě naši zahrávali rohový kop,který ale pro Slavoj žádné ohrožení nepřinesl…Ale další Homolova chyba, kdy vyhodil míč na záda jednoho z našich zadáků, již znamenala velikánský závar v naší pětce a slávisté odvraceli pohromu jen za cenu obrovského vypětí a hlavně štěstí…Tragická desetiminutovka našeho obvykle velmi spolehlivého gólmana vyvrcholila ve 20.minutě,kdy svůj nepřesný výkop adresoval přímo na kopačky domácích, těm stačily tři vteřiny , dva doteky a Kašpárek trestal …2:0…Michálkovice znervózněly a obrovský tlak Slavoje pokračoval, naši v jeho vlivu naprosto zmatečně nepokryli levou stranu,avšak soupeř tohoto chaosu doslova tragicky nevyužil…Kapku naděje ve 23.minutě mohl vykřesat brejk v provedení dvojice Bialek-Truhlík,ale jako poslední instance zasáhl na brankové čáře právě Tchuř, který měl být hlídán a již nebyl…V 29.minutě naznačil určité naše možnosti Mirocha, ale zakončení bylo neefektivní..Ve 33.minutě se opět do velké šance dostali rychvaldští protivníci po špatném zpracování míče v bohorovném provedení kapitána Janírka, nicméně i tentokrát netrestali…Ve 35.minutě se pokoušel kontrovat Paprota, jeho střela pohříchu směřovala fotbalovému pánubohu do oken…V závěrečné desetiminutovce však Slavoj vyvinul zdrcující tlak, nejprve z brejku zakončovali domácí vedle, vzápětí Kašpárek po kiksu Včelného pálil z úhlu těsně kolem tyče…Ve 38.minutě ale již udeřilo přesně, Slavia vůbec nedokázala zasáhnout do skvělé kombinace protivníka a Nadhajský tak zapsal další zářez na své pažbě…3:0…Avšak totální rozklad naší defenzivy pokračoval a tak za další dvě minuty přišel následující trest, michálkovičtí doslova vyklidili svou pravou stranu ( vlevo pět hráčů hlídalo jednoho protivníka a hlavně sebe…) - této pobídce domácí samozřejmě nedokázali odolat,v pohodě  zakončoval Macura…4:0…Ve 43. minutě nastala další destrukce našeho obranného systému (tzv.do šroubku), ale obligátního „búra“ naštěstí nepřinesla, nicméně i tak bylo v podstatě po zápase… Druhá půle začala naší snahou o korekturu, v brejku se ocitli Paprota, tohle však nebyl vůbec jeho den…Slávisté se snažili,do zakončení se propracoval Mirocha,jeho slabá hlavička pro domácí branku nebezpečí neeskalovala…V 54.minutě se ke střele odhodlal osamocený Motyčka a také jen zkoušel pevnost domácích lapačů…Podobná situace v 59.minutě znamenala jen lahůdkový zákrok domácího strážce svatyně…A kompletní zmar přinesla standartní situace v 62.minutě,kdy našeho režiséra úplně zradila jinak vynikající kopací technika,netřeba dále komentovat…V 64.minutě opět po pochopitelném odpočinku, kdy jen v poklidu kontrolovali hru, zaúřadovali opět domácí, resp.Nadhajský, který si z naší defenzivy udělal tréninkovou dráhu, zakončení se však nepovedlo…Mirocha v podstatě z protiútoku kontroval,ale to zakončení…Naopak Slavoj v 68.minutě vyzkoušel pevnost naší brankové konstrukce,kdy míč z jeho kopaček skončil na břevnu…Čestný úspěch mohli slávisté zaznamenat v 75.minutě,to by však musel Bialek po akci Truhlíka trefit prázdnou bránu…Michálkovice si situaci s vyklizením prostoru (tentokráte na levé straně…) v 83.minutě zopakovaly a to je pobídka šitá naprosto přesně na míru pro Davida Kašpárka , který se ale vůbec nerozpakoval a pověstného „búra“dokončil…5:0..O dvě minuty si mohl vymodlit penaltu v sevření dvou protihráčů Truhlík,nicméně by musel spadnout,což se nestalo….Zápas tak skončil v podstatě dle očekávání, plány slávistů se bohužel i v návaznosti na absence  nesetkaly s realitou, ono dodržovat nějakou taktiku směrovanou na osobní bránění je opravdu protivně nepopulární a chce to velký kus obětavosti i zodpovědnosti, navíc by se nesměly stávat tzv. neplánované individuální chyby, citelný by k překvapení musel být i nadstandardní výkon celého týmu ( mj. spojený s proměněním vypracovaných šancí, i když vlastně byly pouze dvě…), který však i přes enormní povzbuzování „michálkovického kotle“ i s tradičním bubnem ani náhodou nenastal, soupeř byl tentokrát nejméně o dva levely někde jinde, hraje si opravdu svou soutěž…

Slavoj Rychvald  - FC SLAVIA  5:0 (4:0)